Fall 2017 Select League Playoffs

PSA Fall 2017 Select League Playoffs

Congratulations to all of our Fall Select League Champions!

Divisions:

4th/5th Grade Girls Division
4th Grade Boys Division
5th Grade Boys A/B Division
5th Grade Boys C/D Division
6th/7th Grade Girls Division
6th Grade Boys C Division
6th Grade Boys A/B Division
10th Grade Boys Division
9th Grade Boys C/D Division
8th Grade Boys C Division
6th Grade Boys D Division
7th Grade Boys A/B Division
7th Grade Boys C1 Division
8th Grade Boys D Division
7th Grade Boys C2 Division
7th Grade Boys D Division
8th Grade Boys A/B Division
8th Grade Girls Division
9th Grade Boys A/B Division
11th/12th Grade Boys Division




4th/5th Grade Girls Division

Single Elimination

Round 1

Round 2

1 Cy Fair Shooters 2025 24
PSA2 - Silver 2
11/1/2017 6:00 PM
D1 Academy Elite 2026 14
3Cy Fair Shooters 2025 17
PSA2 - Silver 1
11/3/2017 6:00 PM
Hurricanes 5G Orange-Wahhab 23
2 Hurricanes 5G Orange-Wahhab 26
PSA2 - Silver 1
11/1/2017 6:00 PM
MC - Knights 2025 - Cook 21

4th Grade Boys Division

Single Elimination

Round 1

Round 2

4M- Flash - 4th 21
PSA2 - Silver 4
11/1/2017 6:00 PM
JAB 4th - Alexander 26
6JAB 4th - Alexander 30
PSA2 - Silver 2
11/3/2017 6:00 PM
Warriors - Thoele 34
5Texans- Brezette 18
PSA2 - Silver 3
11/1/2017 6:00 PM
Warriors - Thoele 23

5th Grade Boys A/B Division

Single Elimination

Round 1

Round 2

7 D2L Power 2025 47
PSA2 - Silver 6
11/1/2017 6:00 PM
Hawks -Fischer 27
9 D2L Power 2025 40
PSA2 - Silver 3
11/3/2017 6:00 PM
Texas Skyhawks B5 25
8 Texas Skyhawks B5 31
PSA2 - Silver 5
11/1/2017 6:00 PM
Fire and Ice 5B Select - Hutchinson 22

5th Grade Boys C/D Division

Single Elimination

Round 1

Round 2

10 M- Warriors-Ortiz 38
PSA2 - Silver 7
11/1/2017 7:00 PM
Team Speedy Basketball-Smith(5) 12
12 M- Warriors-Ortiz 35
PSA2 - Silver 4
11/3/2017 6:00 PM
DC Kings 2025 Orange- Rose 25
11Jayhawks - Taylor 27
PSA2 - Silver 7
11/1/2017 6:00 PM
DC Kings 2025 Orange- Rose 28

6th/7th Grade Girls Division

Single Elimination

Round 1

Round 2

13 Bandits Elite - Carter 56
PSA2 - Silver 2
11/1/2017 7:00 PM
Cy Fair Shooters 2024 - Mizell 9
15 Bandits Elite - Carter 26
PSA2 - Silver 1
11/3/2017 7:00 PM
DC Queens 2024 WHITE - Jessie 14
14 DC Queens 2024 WHITE - Jessie 36
PSA2 - Silver 1
11/1/2017 7:00 PM
Hurricanes 6G Orange-Wahhab 28

6th Grade Boys C Division

Single Elimination

Round 1

Round 2

16NTX Elite 32
PSA2 - Silver 4
11/1/2017 7:00 PM
Hawks Select Blue 2024-Montez 36
18 Hawks Select Blue 2024-Montez 28
PSA2 - Silver 5
11/3/2017 6:00 PM
Impact Players 2024 23
17KINGDOM WARRIORS - MATTHEWS 30
PSA2 - Silver 3
11/1/2017 7:00 PM
Impact Players 2024 43

6th Grade Boys A/B Division

Single Elimination

Round 1

Round 2

19 Victory Academy Emmers 48
PSA2 - Silver 6
11/1/2017 7:00 PM
Ballerz - Elite 2024 44
21 Victory Academy Emmers 52
PSA2 - Silver 3
11/3/2017 7:00 PM
T.A.P Playground Warriors 2024 - Ridgley 51
20Devoted 6 (Black) 47
PSA2 - Silver 5
11/1/2017 7:00 PM
T.A.P Playground Warriors 2024 - Ridgley 53

10th Grade Boys Division

Single Elimination

Round 1

Round 2

22 Plano Wolves 9 - Stafford 52
PSA2 - Silver 2
11/2/2017 8:00 PM
Texas Rebels 2020 - Hale 29
24 Plano Wolves 9 - Stafford 44
PSA2 - Silver 4
11/3/2017 8:00 PM
DragonBallerz 36
23M-NTX Tornado 2020 - Mitchell 43
PSA2 - Silver 1
11/2/2017 8:00 PM
DragonBallerz 47

9th Grade Boys C/D Division

Single Elimination

Round 1

Round 2

25 M- Hoopsters 55
PSA2 - Silver 4
11/1/2017 8:00 PM
NCA Hawks 9B - Washington 47
27 M- Hoopsters 48
PSA2 - Silver 1
11/3/2017 8:00 PM
Pick-N-Roll Penguins 2021 Grey 41
26 Pick-N-Roll Penguins 2021 Grey 59
PSA2 - Silver 3
11/1/2017 8:00 PM
Warriors - Johnson /Bhagavatula 51

8th Grade Boys C Division

Single Elimination

Round 1

Round 2

28MC- CCSA Impact 8B Red 42
PSA2 - Silver 6
11/1/2017 8:00 PM
Crush 2022 - Waits 47
30 Crush 2022 - Waits 63
PSA2 - Silver 2
11/3/2017 8:00 PM
M-Murphy Stars - Harris 51
29Blackhawks - Sallings 33
PSA2 - Silver 5
11/1/2017 8:00 PM
M-Murphy Stars - Harris 54

6th Grade Boys D Division

Single Elimination

Round 1

Round 2

31MC Texas Aces 2024B 23
PSA2 - Silver 2
11/2/2017 6:00 PM
MC Bulldogs 2024 - Mitchell 34
33MC Bulldogs 2024 - Mitchell 36
PSA2 - Silver 6
11/3/2017 6:00 PM
M-DC Kings 2024 Platinum - Johnson 40
32JAB 6th Select- Garate 30
PSA2 - Silver 1
11/2/2017 6:00 PM
M-DC Kings 2024 Platinum - Johnson 51

7th Grade Boys A/B Division

Single Elimination

Round 1

Round 2

34 YPS 2024 53
PSA2 - Silver 4
11/2/2017 6:00 PM
Phoenix Fire 7 Red - Hunsinger 18
36 YPS 2024 63
PSA2 - Silver 5
11/3/2017 7:00 PM
Devoted (Black) 42
35 Devoted (Black) 40
PSA2 - Silver 3
11/2/2017 6:00 PM
MC- Wildcats-Little 37

7th Grade Boys C1 Division

Single Elimination

Round 1

Round 2

37 Impact Players 2023 - Duncan 45
PSA2 - Silver 6
11/2/2017 6:00 PM
EYG Eagles 7G Boys - Williams 33
39 Impact Players 2023 - Duncan 48
PSA2 - Silver 7
11/3/2017 7:00 PM
MC-Chino Hills - Carlisle 42
38 MC-Chino Hills - Carlisle 42
PSA2 - Silver 5
11/2/2017 6:00 PM
NTX Tornado 2023 26

8th Grade Boys D Division

Single Elimination

Round 1

Round 2

40 Texas Rebels 8 Elite- Pierce 37
PSA2 - Silver 7
11/2/2017 7:00 PM
NTX Tornado 2022 - BLACK 26
42 Texas Rebels 8 Elite- Pierce 57
PSA2 - Silver 2
11/3/2017 7:00 PM
Bearcats 8B- Love 24
41 Bearcats 8B- Love 46
PSA2 - Silver 7
11/2/2017 6:00 PM
Plano Wolves 8 - Stafford 21

7th Grade Boys C2 Division

Single Elimination

Round 1

Round 2

43 Texas Rebels 7 Elite-Pierce 43
PSA2 - Silver 2
11/2/2017 7:00 PM
Unranked 2024 40
45 Texas Rebels 7 Elite-Pierce 30
PSA2 - Silver 6
11/3/2017 7:00 PM
MC-Texas Aces 2023B - Reed 23
44 MC-Texas Aces 2023B - Reed 41
PSA2 - Silver 1
11/2/2017 7:00 PM
NTX Rockets Gold - Moore 29

7th Grade Boys D Division

Single Elimination

Round 1

Round 2

46Wildcats 2023 -Perez 32
PSA2 - Silver 4
11/2/2017 7:00 PM
Team Devoted (Green) 38
48Team Devoted (Green) 43
PSA2 - Silver 7
11/3/2017 6:00 PM
Hurricanes 7B Blue-Wahhab 44
47 Hurricanes 7B Blue-Wahhab 45
PSA2 - Silver 3
11/2/2017 7:00 PM
Impact Players 2023 Green 24

8th Grade Boys A/B Division

Single Elimination

Round 1

Round 2

49 Rock Nation - Pearson 46
PSA2 - Silver 6
11/2/2017 7:00 PM
Elite Academy 2023 36
51 Rock Nation - Pearson 58
PSA2 - Silver 4
11/3/2017 7:00 PM
UB-2023 Black 56
50 UB-2023 Black 69
PSA2 - Silver 5
11/2/2017 7:00 PM
D1 Academy Elite 2022 46

8th Grade Girls Division

Single Elimination

Round 1

Round 2

52Jets 8G Select - Bruder 34
PSA2 - Silver 2
11/1/2017 8:00 PM
Jets 8G Select - Taylor 38
54 Jets 8G Select - Taylor 43
PSA2 - Silver 3
11/3/2017 8:00 PM
Nike ProSkills Girls Black 33
53Skyline Select - Mack 29
PSA2 - Silver 1
11/1/2017 8:00 PM
Nike ProSkills Girls Black 38

9th Grade Boys A/B Division

Single Elimination

Round 1

Round 2

55Plano Wolfpack Black - Sabin 41
PSA2 - Silver 4
11/2/2017 8:00 PM
Impact Players 2021 45
57 Impact Players 2021 48
PSA2 - Silver 5
11/3/2017 8:00 PM
MC- McKinney Outlaws-Soldevila 42
56Fire and Ice Elite 9B - Hutchinson 50
PSA2 - Silver 3
11/2/2017 8:00 PM
MC- McKinney Outlaws-Soldevila 60

11th/12th Grade Boys Division

Single Elimination

Round 1

Round 2

58 Victory Academy- High School 10
PSA2 - Silver 6
11/2/2017 8:00 PM
Texas Rebels HS- Hale 0
60 Victory Academy- High School 10
PSA2 - Silver 6
11/3/2017 8:00 PM
Huskies White - Espinoza 0
59 Huskies White - Espinoza 10
PSA2 - Silver 5
11/2/2017 8:00 PM
D1 GameOn 0